De stilte van de muziek - de kracht van het woord - de verwondering van het beeld

Een mărțișor uit Roemenië: een ver-nabij land vol contrasten  
(Mărțișor is een oude Roemeense lentetraditie (de naam komt van martie – maart) die op 1 maart wordt gevierd en het begin van de lente markeert.)

Lezing over Roemenië door Emilia Motoasca
Muzikale omlijsting door Tom Goemaere (panfluit) en Catherine Middag (accordeon en piano)

Na de lezing kan u genieten van een typisch Roemeens hapje en drankje.

Zondag 1 maart om 15.00 u.
Reservatie: eline@warmwater.be – vrije bijdrage

Over Roemenië:
Roemenië, ja inderdaad, het ligt in Europa, niet zo ver, op 2000 km rijden of 3 uur vliegen van België.
Wel lijkt het hier een vergeten land die een minder goede naam heeft. Het is echter een land vol contrasten: tussen de ruige bergen en warme zee, tussen rijken en armen, tussen het traditionele dorpsleven en het supermoderne stadsleven, Ferrari’s en paardenkarren, beren en bieren, natuur en oude-vergeten industrie,…
Dit alles en nog meer maakt het tegelijk complex en bijzonder aantrekkelijk, helaas (of gelukkig) deels nog een authentiek pareltje die nog niet ontdekt is.

Over Emilia:
Emilia Motoasca is een wereldburger en burgerlijk ingenieur met vele hobby’s. Ze woont en werkt in België, Melle (nog steeds in het domein van duurzame energie), na een lange periode van werken en wonen in Nederland, is geboren in Roemenië en reist of wandelt heel graag zo vaak en zo ver als mogelijk.

Zij kijkt met een nieuwsgierige, onderzoekende blik naar de wereld en is vooral geïnteresseerd in de verhalen achter mensen, teksten, plaatsen en beelden. Zij combineert een liefde voor literatuur en poëzie met een fascinatie voor de natuur dichtbij of veraf, wat haar beeldend kunstwerkjes in keramiek of andere materialen sterk beïnvloedt. Zij was een vroege ‘storyteller’, die verhalen en gedichten schreef en maakte/vertelde al sinds kindertijd, hoewel nu is het wat zoeken naar het juiste woord in het juiste taal (Roemeens, Engels, Vlaams) om de juiste beelden en emoties op te roepen bij de lezers.

Hoewel zij al meer dan 25 jaar in Vlaams-Nederlands sprekende landen woont en werkt, is en zal er altijd een band blijven met Roemenië door haar familie en vrienden, waarmee zij veel nostalgische herinneringen heeft en deze terugkeren bij elke ontmoeting overal in de wereld met Roemeense mensen, familie of vrienden of gewoon onbekenden.

MUZIKALE OMLIJSTING

Tom Goemaere – panfluit
Als kind dacht Tom Goemaere dat hij, door een aangeboren fysieke beperking, enkel de hoorn zou kunnen bespelen. Tot hij 20 jaar geleden de panfluit ontdekte – een ontmoeting die zijn muzikale leven voorgoed veranderde. Via zijn lerares Raluca Patuleanu kwam hij in contact met professor Ion Negura, een internationaal gerenommeerd panfluitist en docent aan het conservatorium van Chisinau (Moldavië). Dankzij lessen en stages in binnen- en buitenland groeide de panfluit uit tot een ware passie. Door dagelijks oefenen en veel geduld onthult het instrument beetje bij beetje haar verborgen geheimen. Momenteel volgt Tom folkensemble en jazzimprovisatie aan de Academie van Ieper, waarmee hij zijn muzikale horizon blijft verruimen.

Catherine Middag – accordeon en piano
Catherine Middag, afkomstig uit Oudenaarde, ademt muziek sinds haar vroege kindertijd. Op haar vijfde begon ze met piano, en in de jaren die volgden kwamen daar accordeon, orgel, diatonisch accordeon en viool bij. Haar hart ligt bij de folkmuziek, en al jarenlang neemt ze deel aan de stage voor traditionele volksmuziek in Gooik. Daar ontmoette ze enkele jaren geleden Tom, en het klikte meteen – een gedeelde passie voor folk vormde de basis van hun muzikale samenwerking. Sindsdien spelen ze regelmatig samen, op zoek naar klanken die verbinden, verrassen en raken.

Een woordje over het programma:
Om deze feestdag van Mărțișor mee te vieren, zullen we traditionele volksmuziek brengen uit verschillende regio’s in Roemenië:  
van Maramures over Transsylvanië tot Munteniê en Oltenië en van Banat tot Moldova en Dobrogea.
De volksmuziek die we spelen zal variëren van de melancholische doina tot de dansbare hora en de opgewekte sirba en geampara.

Sluit Menu